Rajkot, Gujarat
GST No. 24HISPP7337G1ZM
Call 08043877895
Send Enquiry
| Press Type | C frame press |
| Press Capacity | 21 to 50 ton |
| Stroke Length | 51 to 100 mm |
| Power Source | Hydraulic |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Bed Size | 601x601 to 800x800 |
| Frame Type | C frame |
| Control Panel | Push button, Foot pedal |
| Max Sheet Thickness | 2.1 to 4 mm |
| Machine Weight | Up to 1 ton |
View Complete details
| Press Capacity | 5 ton |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operation Mode | Manual |
| Air Pressure | 6 bar |
| Frame Type | C Frame |
| Table Size | 400x400 mm |
| Suitable For | Punching, Bending, Marking |
| Control Type | Foot Pedal |
| Body Material | Mild Steel |
View Complete details